تهران – میدان امام حسین – دانشکده فنی و حرفه ای شهید شمسی پور

  • ieee@stvc.ir
  • 02177158703

IEEE History

Institute of Electrical and Electronics Engineers) IEEE) بزرگ ترین انجمن حرفه ای در ارتباط با نوآوری ها و دستاوردهای پیشرفته تکنولوژیکی در بخش برق و الکترونیک برای استفاده بشریت است .این انجمن و اعضای آن از طریق انتشارات پر ارجاع آن، کنفرانس ها، استانداردهای تکنولوژیک، و فعالیت های آموزشی حرفه ای الهام بخش جامعه جهانی هستند.

تاریخچه IEEE

در اواخر قرن هجده میلادی و با ظهور نیروی عظیم الکتریسیته توسط دانشمندان و مخترعان بزرگی همچون توماس ادیسون و نیکلا تسلا خلأ یک انجمن قدرتمند علمی مرتبط با برق کاملاً حس گردید. به همین جهت دانشمندان و صنعتگران وقت در سال ۱۸۸۴ میلادی نسبت به تأسیس مؤسسه مهندسان برق امریکا (به اختصار AIEE) مبادرت ورزیدند. هدف از تأسیس این انجمن «ترویج هنر و علوم مرتبط با تولید و استفاده از برق و رفاه افراد شاغل در این صنایع با استفاده از روابط اجتماعی، خواندن و بحث در مورد مقالات حرفه‌ای و گردش و به هم پیوستن اطلاعات به دست آمده با استفاده از انتشار در میان اعضا» اعلام شد. از جمله مشهورترین بنیانگذاران این انجمن نیکلا تسلا، توماس آلوا ادیسون، الیهو تامسون، ادوین هوتسون و ادوارد وستون بودند. نخستین رییس این انجمن نیز «نوروین گرین» رییس شرکت وسترن یونیون تلگراف امریکا بود.

نزدیک به سه دهه بعد، با پیشرفت چشمگیر تکنولوژ‌های مخابراتی و بی‌سیم، پیشگامان الکترونیک رادیویی در سال ۱۹۱۲ مؤسسه مهندسان رادیو را در ایالت نیویورک تأسیس کردند. مؤسسه مهندسان رادیو که به اختصار IRE نامیده شد؛ برخلاف AIEE که تمام تمرکز آن در داخل امریکا بود، به فعالیت‌های بین‌المللی می‌پرداخت.

دیری نپایید که پژوهشگران و بنیانگذاران دو مؤسسه AIEE و IRE به این نتیجه رسیدند که بسیاری از فعالیت‌ها و تحقیقات دو مؤسسه مشابه یکدیگر بوده و عملکردی یکسان دارند. بر همین اساس در سال ۱۹۶۳ از به هم پیوستن AIEE و IRE، مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک یا همان IEEE شکل گرفت.

IEEE از مهمترین مؤسسات استانداردسازی حال حاضر دنیا محسوب می‌شود. استانداردسازی این مؤسسه طیف وسیعی از موضوعات از جمله مهندسی پزشکی، فناوری اطلاعات، مخابرات، حمل و نقل، نانو فناوری و … را در بر می‌گیرد. به عنوان مثال یکی از استانداردهای مهم این مؤسسه ۸۰۲. ۱۱ IEEE است که مربوط به ارتباطات بی سیم بوده و در لپ‌تاپ‌های امروزی نیز به کار می‌رود.

این مؤسسه حدود ۴۰ جامعه (society) دارد که هریک در زمینه خاصی از مهندسی برق تمرکز دارند. همچنین این مؤسسه با انتشار ۱۰۰ مجله و ژورنال معتبر علمی و تخصصی، حدود ۳۰ % از کل متون جهان را در زمینه برق و کامپیوتر منتشر می‌کند. کلیه این نشریات به همراه نشریات صد‌ها کنفرانسی که تحت حمایت IEEE برگزار می‌گردند، در IEEE Xplore منتشر می‌شوند.

تاریخچه بخش ایران IEEE

در سال ۱۳۴۸ شمسی با تلاش‌های فراوان دکتر عباس چمران نمایندگی IEEE در ایران بنا نهاده شد. با گذشت نزدیک به یک دهه و همزمان با انقلاب اسلامی ایران، فعالیت بخش ایران متوقف گردید. اما دیگر بار در سال ۱۳۶۸ به همت برخی از اساتید دانشگاه و به سرپرستی دکتر حسن غفوری‌فرد بخش ایران فعالیت رسمی خود را مجدداً آغاز نمود.

از دیگر افراد سرشناس و تأثیرگذار بخش ایران می‌توان به پروفسور جواد صالحی (عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف)، پروفسور کارو لوکاس (پدر رباتیک ایران) و پروفسور رضا فرجی دانا (وزیر پیشین وزارت علوم) نام برد. هم اینک دکتر هادی مرادی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، رییس بخش ایران است. شایان ذکر است در زیرمجموعه بخش ایران، 53 شاخه دانشجویی و 15 کمیته تخصصی در حال فعالیت هستند.

درجه‌ها و مرتبه‌های علمی IEEE

عضو دانشجویی یا Student Members: این نوع عضویت که هزینه سالیانه آن ۲۷ دلار امریکا است، مناسب برای کلیه‌ی دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی است که مشغول تحصیل در دانشگاه‌ها و مؤسسات معتبر آموزش عالی هستند.

عضو عادی یا IEEE Members: این نوع عضویت که هزینه سالیانه آن ۱۶۲ دلار امریکا است، مناسب برای اساتید و صنعتگران می‌باشد.

عضو ارشد یا Senior Members: برحسب فعالیت‌های علمی مستمر در مؤسسه IEEE و دستاوردهای شایان علمی، اعضای عادی به این درجه ارتقا می‌یابند. این درجه از عضویت در IEEE با مرتبه علمی دانشیاری در نظام دانشگاهی ایران تقریباً همسان است.

عضو همکار یا Fellow Members: با افزایش مدت عضویت در IEEE و همچنین ارائه پژوهش‌های علمی و بین المللی مستمر می‌توان به درجه Fellow که عالی‌ترین درجه این مؤسسه است، نائل آمد. دستیابی به این درجه منوط به کمک چشمگیر و نقش مهم در پیشبرد ارتقا و کاربرد علوم و فناوری در دنیای معاصر است به گونه‌ای که منجر به افزایش قابل توجهی در کیفیت و ارزش‌های جوامع بشری شود.

عضو افتخاری یا Honorary Members: این درجه به فردی اعطا می‌شود که عضو این مؤسسه نبوده، اما فعالیت و اقدام فوق العاده‌ای انجام داده است. در این صورت با نظر هیئت مدیره IEEE به عضویت افتخاری این مؤسسه در خواهد آمد.Life Members و Life Fellows: این دو درجه به افرادی اعطا می‌شود که بیش از ۶۵ سال سن داشته و مجموع سن و سال‌های عضویت در مؤسسه بیش از صد سال باشد. در این صورت او یک Life Member است. در صورتی که چنین شخصی قبلاً به درجه Fellow رسیده باشد، هم اینک Life Fellow خواهد شد.